Състав на въздуха
За да съществува всеки човек трябва да диша. Качеството на въздуха, който дишаме е от значение за нашето здраве и продължителност на живот. Атмосферата е смес от различни газове. Съставните части на атмосферния въздух биват: постоянни, променливи и случайни. Постоянни компоненти са азотът, кислородът, и инертните газове, а променливи са въглеродният диоксид, водните пари и озонът. Случайни компоненти са резултат от човешката дейност и природните процеси.
За замърсители на въздуха се смятат тези вещества, които прибавени в достатъчни количества предизвикват вреда върху човека, животните, растителността и строителните материали.
До преди 20-30 г. сериозен източник на атмосферно замърсяване бяха промишлеността и изгарянето на твърди горива. Днес това е автомобилният транспорт. Отпадъчните газове от моторните превозни средства съдържат повече от 200 химични вещества, продукти на пълно или непълно горене на бензин или дизелово гориво.Основни замърсители на атмосферата са: прахът, серните и азотните оксиди, сероводородът, въглеродният оксид и диоксид. Те се получават при изгарянето на различни горива и при промишлените дейности. Алдехидите, кетоните, озонът, азотният диоксид заедно с твърдите димни частици образуват смес наречена смог, която силно въздейства върху дихателните пътища на хората. Затова се увеличава броя на хората страдащи от хронични белодробни заболявания. Тъй като в атмосферата постъпва по-голямо количество въглероден диоксид, отколкото може да се поеме от океаните или да се асимилира от растенията, относителната му концентрация във въздуха и увеличава 20 обемни % от началото на века до днес. Въглеродният диоксид заедно с други газове силно задържат инфрачервеното топлинно излъчване на климата на нашата планета. Това явление се нарича парников ефект. Някой специалисти се опасяват, че това може да доведе до повишаване нивото на Световния океан с 1-2 метра в близките 40 години. Резултатът ще бъде загуба на огромни площи обработваеми земи особено в делтите на реките.
Повечето атмосферни замърсители оказват вредно влияние върху човешкия организъм като предизвикват локални възпалителни процеси по лигавиците на очите и отравяне с клинична картина, увеличаване на имунната бариера спрямо различни инфекциозни и не инфекциозни агенти, поява на злокачествени новообразувания, генетични увреждания и други. Най-податливи на въздействието на атмосферното замърсяване са децата, възрастните хора, пушачите и работниците изложени на професионални вредности.