Богът на съвременното цивилизовано общество – автомобилът не се задоволява само с жертвите, които взима по шосетата. Но той чрез ауспусите отделя опасни отровни газове - серен диоксид, азотни и въглеродни оксиди, въглеводороди, прах и други. Отделеният при изгарянето на бензина бензпирен е опасно ракообразуващо вещество. Всички тези газове, образуват СМОГ. Тази коварна мъгла, която дни наред плътно обгръща големите градове и често става причина за смъртта на много хора. Три, четири - бензпиренът се открива най - вече в големите градове в концентрации до 400 микрограма на 1000 кубически метра въздух.
При слънчево време тази концентрация е чувствително намалена, тъй като под влиянието на УВЛ това съединение се разпада. Изхвърлен от ауспусите на МПС, бензпиренът навлиза в почвата, водата, попада и се задържа върху тревата. Консумираните от животните трева предава бензпиренът на организма им, а в последствие чрез месото им ние поемаме това вещество. Бензпиренът се намира и в зеленчуците и салатите чрез измиване с вода се отнасят едва 10% от този въглеводород. Има го и в незначителни количества в брашното и хляба, в хранителните мазнини, кафето и чая. Промъкнал се е дори в миди, намиращи се далеч от брега.Изследванията на биолозите доказаха действието на бензпирена.
В последните години се увеличи и концентрацията на амоняк в атмосферата.Този газ с неприятна миризма се отделя при горене на бензин и нафта в двигателите на автомобилите. През 1972г.бе направено интересно откритие,че листата на растенията действат като естествен филтър, който задържа амоняка, намиращ се в атмосферата. Природата може да ни се притече на помощ, ако увеличим броя на отглежданите растения и засадим повече дървета. Друг вреден газ при горенето на бензина и нафтата е въглеродния диоксид. Той е опасен за здравето на хората, растенията и животните.